
Pregătită pentru lansare în a doua jumătate a acestui an, seria de tablete Galaxy Tab S10 va fi disponibilă în variante Plus și Ultra, cel puțin una dintre acestea apărând echipată cu un chipset MediaTek.
Identificată în catalogul Geekbench folosind numele de model SM-X828U, Galaxy Tab S10 Plus pare ca a schimbat chipsetul Qualcomm pentru o soluție MediaTek Dimensity 9300+. Cu performanțe foarte asemănătoare alternativei Snapdragon 8 Gen 3 regăsită la telefoanele Galaxy S24 Ultra, configurația selectată de Samsung pare să întărească zvonurile despre viitoarea serie Galaxy S25, așteptată să folosească în premieră și chipseturi furnizate de MediaTek.
Revenind la Galaxy Tab S10 Plus, dispozitivul bazat pe o platforma hardware etichetată gts10p dispune de 12GB memorie RAM și rulează Android 14.
Lansat acum câteva luni, Dimensity 9300+ folosește procesul de fabricație 4nm (N4P) furnizat de TSMC și momentan este cel mai puternic chipset MediaTek pentru telefoane flagship. Dispune de opt nuclee de înaltă performanță: 1x Cortex-X4 3.25GHz + 3x Cortex-X4 2.85GHz + 4x Cortex-A720 2GHz. De asemenea, dispune de GPU Immortalis-G720 MC12 ambele cu performanțe echivalente SD 8 Gen 3. Pachetul SoC include și un NPU puternic pentru accelerarea sarcinilor bazate pe AI și un modem 5G (compatibil cu rețele mmWave și sub-6GHz).
În mod ciudat, informațiile despre ediția Galaxy Tab S10 „vanilla” sunt absente la bursa zvonurilor. Aflăm în schimb despre Galaxy Tab S10 Plus și Tab S10 Ultra. Acestea vor veni cu ecrane de 12,4” și 14,9”, Samsung dând astfel o replică pentru Apple și al lor iPad Pro cu ecran OLED.
Din nou, dacă zvonurile de până acum se confirmă, ar fi prima dată când Samsung folosește un procesor MediaTek cu seria sa de tablete high-end.
În timp ce Galaxy Tab S10 ar putea fi lansată la începutul acestei toamne, seria Galaxy S25 (așteptată la începutul anului viitor) s-ar putea alege cu chipsetul mai performant Dimensity 9400.