Utilizatorii care folosesc modul de navigare din Google Maps redat pe ecranul autoturismului sunt nemulțumiți de dispariția unei funcții care le făcea, probabil, viața mai ușoară.
Fără a oferi vreo explicație, Google a retras interfața pentru redare media din versiunea de Android a aplicației Google Maps. Concret, dacă bifai setarea „Show media playback controls” te alegeai cu un cartonaș suplimentar în interfața de navigare, afișând numele melodiei ascultate în aplicația preferată pentru muzică (ex. YouTube Music). Tot acolo apăreau și familiarele butoane Back-Forward, respectiv Play/Pause, care îți permitea să schimbi melodia aflată în redare cu o simplă atingere pe ecranul consolei medianav.
De asemenea, a dispărut și opțiunea „Default media app”, care îți permitea să alegi între YouTube Music și Spotiy, ca aplicație preferată pentru muzică.
Nu este clar dacă Google a considerat că această funcție distrage prea mult atenția de la condus, însă dispariția suportului nativ pentru aplicații de redare de media de fapt complică viața utilizatorilor Google Maps expunându-i la și mai multe pericole. Fără setări la vedere afișate pentru schimbarea melodiilor, singura variantă rămasă pentru schimbarea melodiei redată de pe telefon este comutarea la aplicația respectivă, operațiune mai dificil de îndeplinit și care distrage în mod categoric atenția de la condus.

Cert este că funcționalitatea nu a dispărut și din versiunea Google Maps pentru iOS, deocamdată. Și ar fi probabil o premieră ca Google să restrângă funcționalitatea unei aplicații importante de Android, favorizând în schimb utilizatorii de iOS. Interesant este că versiunea Google Maps pentru iOS nu suportă deloc YouTube Music, ci doar alternativele Apple Music și Spotify, Google având și mai puține motive pentru a păstra această funcție care avantajează de fapt competiția.
Merită amintit că Google a retras recent și funcționalitatea Assistant Driving Mode, ca parte a eforturilor companiei de a înlocui serviciul Google Assistant cu mult mai modernul Gemini pe Android. Cu toate acestea, nu este clar cum va arăta noul mod de conducere asistat de Gemini, atunci când va fi lansat pentru utilizatori. Poate că Google intenționează să înlocuiască setările pentru redare media cu comenzi vocale preluate de Gemini, în ideea că astfel mai mulți utilizatori Google Maps se vor lăsa convinși să folosească Gemini în modul de navigare.

