ȘtiriTech&IT

FiiO DM13, un CD player portabil pentru audiofili și nostalgici, se lansează în toamnă

Va fi prezentat în premieră la Londra, în acest weekend

FiiO va lansa în septembrie 2024, FiiO DM13, un CD-player portabil. Dispozitivul va putea fi văzut în premieră la evenimentul CanJam London 2024, care va avea loc pe 20-21 iulie la Park Plaza Westminster Bridge din Londra.

La acest eveniment, FiiO va prezenta o serie de produse noi, inclusiv playerul CD portabil DM13, noul model de căști FH19, DAC-ul Bluetooth portabil BTR13, primul model de căști din fibră de carbon FT1 și transmițătorul Bluetooth HD portabil BT11.

Pentru cei cărora numele FiiO nu spune mare lucru, este o companie chineză celebră pentru producția de echipamente audio Hi-Fi.

Ce știm până acum despre FiiO DM13

FiiO DM13 are un design modern, cu afișaj digital în față, fiind un CD player portabil inspirat de modelele clasice precum Discman, dar cu caracteristici moderne. Spre exemplu, dispune de un comutator ESP (Electronic Shock Protection). Pe parte de conectivitate și compatibilitate are:

  • două ieșiri pentru căști – 3.5mm single-ended și 4.4mm balanced;
  • Bluetooth – suportă aptX HD, aptX Low Latency, aptX și SBC.
  • Compatibil cu telefoane Android și playere media portabile;
  • compatibilitate Apple – utilizatorii de iPhone au nevoie de un adaptor pentru o calitate audio wireless mai bună, deoarece Apple folosește codec-ul AAC cu bitrate mai mic.

FiiO DM13 oferă până la 8 ore de redare cu o singură încărcare, permite utilizarea directă de la priză, dispune de ieșire audio USB pentru conectarea la alte dispozitive și are o ieșire analogică pentru conectarea la sisteme Hi-Fi, boxe active sau alte echipamente audio. Formatele audio suportate sunt CD, FLAC, WAV, WMA, AAC și MP3.

Inițial va fi disponibil în argintiu, urmat de variante pe roșu, albastru, titan și negru, disponibile mai târziu în acest an. Prețul anunțat este de 179 dolari sau 179 lire sterline în Regatul Unit.

Ultima dată am cumpărat un CD dintr-un magazin de muzică din Haga, Țările de Jos. E o selecție din 1974, când ABBA câștiga Eurovisionul cu Waterloo. L-am ascultat de 2-3 ori și l-am pus prin birou unde s-a așternut praful pe el. Prima piesă de pe CD se numește sugestiv ”You won’t find another fool like me”.

Și da, încă am un CD player portabil Sony, undeva prin sertare. De fiecare dată când ascult un CD, îmi dau seama de diferența uriașă dintre calitatea muzicii tradiționale și calitatea muzicii actuale, de pe internet. Muzica rămâne unul dintre puține lucruri care mă mai emoționează, dar m-aș întoarce la un CD player? Greu de spus. Ție cum ți se pare ideea?

Articole asemanatoare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button