ȘtiriTech&IT

Google a identificat un virus iPhone care ar fi infectat sute de milioane de dispozitive

Abia ce am auzit de Coruna, noul virus iPhone creat cel mai probabil de un actor statal cu scopul accesării rapide a dispozitivelor cu iOS, scăpat pe internet și folosit pentru interceptarea cardurilor bancare și orice alte date care pot fi valorificate rapid. Iar acum avem Darksword, un alt kit pentru hacking iPhone care te lasă fără fondurile bancare și orice altceva de valoare.

Darksword este un malware detectat de iVerify (o companie de securitate mobilă afiliată Google) și firma cibernetică Lookout. Similar Coruna, kitul de hacking vândut pe site-uri obscure de internet vizează bani tăi, în orice formă accesibilă electronic. Iar de aici poți extinde paguba la portofelul de criptomonede, de exemplu.

Potrivit experților Google, Darksword ar putea „afecta sute de milioane de dispozitive”. Venind să confirme afilierea cu un actor statal, malware-ul a fost descoperit în campanii îndreptate împotriva unor ținte din Arabia Saudită, Turcia, Malaezia și Ucraina.

Vestea bună ar fi că dacă te afli în oricare dintre regiunile vizate nu trebuie să intri în panică, ținta fiind mai degrabă o persoană anume.  

coruna iphone 17

Dar dacă te înscrii la categoria „persoană anume”, atunci probabil că nu ar trebui să dai click pe linkuri și mesaje aleatorii, chiar dacă ajung în mesaje trimise către adresa de e-mail principală și par a fi semnate de o persoană cunoscută ție. Este perfect posibil ca un telefon folosit de o persoană cunoscută ție să fi fost infectat mai întâi, tu fiind de fapt ținta vizată.

Malware-ul Darksword a fost confirmat pentru compatibilitate cu versiunile iOS 18.4 până la 18.6.2 (lansate în 2025), așa că e de ajuns să ai un telefon puțin mai vechi și care nu a fost actualizat cea mai recentă versiune de iOS disponibilă, pentru a avea pribleme.

Back to top button