NEWSPCTECH

Leak-uri noi despre GeForce RTX 2060

Pare destul de evident că anunțul lui GeForce RTX 2060 va avea loc în următoarele zile, foarte probabil Nvidia prezentând noua placă video la CES 2019.

Până atunci avem parte de un nou leak de informații, ce pare să provină tocmai de la ghidul de review pe care Nvidia l-a pregătit pentru diversele publicații care vor primi o mostră de testare a noii piese de hardware. Informațiile au fost publicate de către Videocardz.com și sunt complete, oferind detalii și despre componenta de Ray Tracing inclusă în procesorul grafic, precum și performanța estimată de către Nvidia.

Astfel, se confirmă din nou prezența a 1920 de nuclee CUDA pe procesorul grafic, alături de 30 de nuclee RT, cu 6 mai puține față de un RTX 2070 și mai puțin de jumătate față de RTX 2080 Ti. Numărul de nuclee Tensor este de 240.

Am împrumutat tabelul comparativ de mai jos de pe Videocardz.

NVIDIA GeForce RTX 20 Series
VideoCardz.comGeForce RTX 2080 TiGeForce RTX 2080GeForce RTX 2070GeForce RTX 2060
GPUTU102-300TU104-400TU106-400TU106-300
CUDA Cores4352294423041920
RT Cores68463630
Tensor Cores544368288240
TMUs272184144120
ROPs88646448
Max FP32 Compute13.5 TFLOPS10.1 TFLOPs7.5 TFLOPS6.5 TFLOPS
Base Clock1350 MHz1515 MHz1410 MHz1365 MHz
Boost Clock
Founders Edition
1545 MHz
1635 MHz
1710 MHz
1810 MHz
1620 MHz
1710 MHz
1680 MHz
Memory Clock14 Gbps14 Gbps14 Gbps14 Gbps
TDP (FE)250 (260) W215 (225) W175 (185) W160 W
Power Con.2x 8-pin1x 8-pin, 1x 6-pin1x 8-pin1x 8-pin
Memory11GB 352b G68GB 256b G68GB 256b G66GB 192b G6
MSRP (FE)999 (1199) USD699 (799) USD499 (599) USD349 USD

Prețul plăcii s-ar putea să nu fie tocmai pe placul tuturor. La 350 de dolari/euro este cu 100 de dolari/euro mai scump ca GTX 1060-ul pe care ar trebui să îl înlocuiască. Iar acesta este prețul recomandat, cel efectiv de pe piață probabil va fi mai mare. Data de lansare a plăcii ar trebui să fie pe 15 ianuarie, dezvăluirea oficială având loc pe 7 ianuarie.

Ghidul de review din care vin informațiile acestea sugerează că placa va putea putea rula Battlefield 5 cu RTX pornit la 88 de cadre pe secundă, în 1080p, cu DLSS activ. Asta va însemna că rezoluția sa efectivă va fi mai mică de 1080p, dar va fi compensată de funcția de DLSS. Fără DLSS va atinge 65 de cadre pe secundă.

Cât despre celelalte jocuri testate de către Nvidia, puteți găsi mai jos o listare a estimărilor. Având în vedere că nu provin de la surse imparțiale nu le luați ca fiind 100% corecte.

GeForce RTX 2060 1920×1080 Performance (FPS)
VideoCardzGTX 1060GTX 1070GTX 1070 TiGTX 1080RTX 2060
AotS: E3849606455
Battlefield 1101122141153154
BF V: RT Off7294104113110
BF V: RT Med66
BF V: RT Ultra58
Deus EX: MD5473828781
The Division5674899481
Doom 4110144168178154
Fallout 4104120128133126
Far Cry 5719199102101
GR: Wildlands4455616662
Hitman 27286868884
ME: SoW6386949998
PUBG98105113123122
Rise of TR5268829079
Shadow of TR3748586359
Sniper Elite 47191115124111
Strange Brigade73101115128116
VR Mark (Cyan)114153180194222
Witcher 3 WH5778949994
Wolf 27498116121138
Superposition4866778377
GeForce RTX 2060 2560×1440 Performance (FPS)
VideoCardzGTX 1060GTX 1070GTX 1070 TiGTX 1080RTX 2060
AotS: E3242525448
Battlefield 17392105115114
BF V: RT Off5472788985
BF V: RT Med53
BF V: RT Ultra43
Deus EX: MD3548545955
The Division3850616857
Doom 47599119126108
Fallout 46688101107101
Far Cry 54966758177
GR: Wildlands3343485248
Hitman 25169777978
ME: SoW4156636972
PUBG5965778382
Rise of TR3242525650
Shadow of TR2331384138
Sniper Elite 45266839181
Strange Brigade5172819183
VR Mark (Cyan)7196113123140
Witcher 3 WH4358707470
Wolf 25067818494
Superposition914161519

[Videocardz]

Tags

Iulian Mocanu

Redactor Știri

Related Articles

One Comment

  1. Diferenta dintre GTX 1080 si RTX 2080 este uraiasa, ca performanta dar si ca si pret.

    PS: va exista un RTX 2050???

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button
Close
Close