HyperX Cloud Alpha 2 Wireless – Căști excelente trase în jos de software (review)
HyperX a avut o ascensiune fulminantă acum vreo' 10 ani când au lansat pentru prima dată seria de căști Cloud și Alpha. Bine, dacă vrem să fim preciși, primul HyperX Cloud a apărut în anul 2014, deci avem deja 12 ani de popularitate printre gameri în materie de căști. Pasiunea pentru gaming se vedea încă de la începuturile intrării în zona de periferice dedicate acestei pasiuni, iar acest lucru a început să se reflecte aproape instant în vânzări. HyperX s-a rebranduit ca brand standalone, evoluând de sub umbrela Kingston, cel puțin ca nume.

5 ani mai târziu marcăm un alt moment important: 10 milioane de perechi de căști vândute, semn că gamerii au acceptat rapid HyperX, în mare parte datorită raportului excelent de preț/performanță pe care-l ofereau căștile acestuia.
Design/Construcție
Aspectul exterior al modelului testat este foarte similar cu toate căștile HyperX. De la distanță nu ai cum să nu recunoști o pereche de căști HyperX, este deja un design iconic, cu care gamerii rezonează foarte bine. Acum da, întotdeauna vor fi variații în funcție de model și de generația acestuia, dar în mare cam toate arată la fel, iar acest lucru nu este neapărat rău.

Construcția este în mare parte metalică, cu bucăți de plastic negru care vin în completare. Îmi place că structura care va suporta toate mișcările căștilor este complet metalică, o combinație de oțel pentru headband și aluminiu pentru cadrul cupelor.
În rest, materialele care iau contact cu capul tău sunt îmbrăcate în piele vegană și ceva material textil/microfibră care acoperă cupele căștilor, cu spumă cu memorie la interior.
La capitolul control fizic, Cloud Alpha 2 Wireless are cam tot ce ți-ai putea dori. Avem așa: pe cupa stângă: Conectorul jack 3.5mm pentru legarea pe fir, conectorul Jack 3.5mm pentru microfonul detașabil, Portul USB-C pentru încărcarea căștilor dar și butonul pentru mute al microfonului și butonul ON/OFF. Cupa dreaptă găzduiește sliderul de volum, switch-ul pentru modurile de funcționare dar și un buton multifuncțional pe care-l poți reconfigura în NGENUITY, versiunea Beta.

Pernițele sunt și ele detașabile și vă garantez că veți găsi cu ușurință înlocuitoare, tocmai pentru că HyperX are cam aceiași formă a căștilor de ceva timp încoace.

În cutia lui HyperX Cloud Alpha 2 regăsim, pe lângă base station și căștile în sine plus microfonul detașabil, o mică husă de protecție pentru când pleci cu ele pe avion sau când vrei să le protejezi de pisicile tale nebune. Înafară de aceasta avem și cabluri, atât USB-C – USB-C plus un adaptor USB-C către USB-A dar și cablu Jack pentru când vrei să mergi analog.

HyperX Cloud Alpha 2 Wireless cântărește aproximativ 355 de grame cu tot cu microfon atașat și cam 344 fără.
Performanță
Utilizat timp de aproape o lună de zile, pot să spun cu mâna pe inimă că mă declar mai mult decât mulțumit de rezistența în timp a materialelor utilizate în construcția lui HyperX Cloud Alpha 2 Wireless. Acesta poate fi rotit, învârtit, contorsionat în cele mai creative și inimaginabile moduri și revine la starea inițială fără să-și piardă din elasticitate. Acum na, un utilizator normal nu are niciun motivă să tragă de ele în modurile barbarice în care am tras eu personal, dar e bine să știm care sunt limitele unor astfel de căști înainte să le recomandăm mai departe către voi.
Izolarea față de mediul înconjurător se produce grație construcției closed back în combinație cu pernițele de memory foam acoperite cu microfibră textilă. Aceasta este decentă, dar departe de capabilitățile unui sistem ANC. Și da, dacă Active Noise Cancellation este un feature important pentru tine, află că HyperX Cloud Alpha 2 Wireless nu are așa ceva.

Difuzoarele multistratificate de 53mm bi-camerale produc un sunet în general plăcut deși poate mi-ar fi plăcut să fie ceva mai deschis, cu un soundstage mai larg. Realizez că asta este unul din impedimentele care vin la pachet cu designul de tip closed-back și că pentru mine întotdeauna vor fi superioare modelele open back, dar în același timp sunt destui utilizatori care vor ca sunetul lor să nu se piardă în mediul înconjurător, ceva ce open-back-urile sunt renumite pentru. Revenind la profilul audio, după puțin tweaking, sunetul redat de aceste difuzoare este chiar bun, mai ales dacă îl compari cu alte căști wireless disponibile pe piață în acest moment.
Ai un bass clar și puternic, care totuși nu distorsionează mai mult decât ar trebui, mai ales la volum maxim, dar și mai important, nu acoperă mediile ca să-ți înfunde vocile personajelor. Un aspect foarte important, mai ales dacă vrei să mai consumi și conținut multimedia, nu doar să le folosești la gaming.
Apropo de asta, am ascultat câteva din meloriile pe care le bag de obicei când vine hardware nou la teste și au sunat în mare parte bine. Da, în mod evident că în aceiași bani, îți vei putea găsi modele de căști audio Hi-Fi care se vor auzi și mai bine, dar nu vor fi la fel de versatile și de utile gamerilor. E până la urmă un compromis pe care trebuie să-l faci în funcție de nevoi.
Asta nu înseamnă că Cloud Alpha 2 se aud nasol sau ceva, departe de mine acest gând. Ele sunt niște căști foarte competente, care-ți vor oferi un sunet în general echilibrat și pe care le vei putea folosi să asculți cele mai nebune concerte sau ultimul film apărut pe Netflix, Prime Video sau cine știe ce alte servicii de streaming legale sau ilegale folosiți.
Ai și opțiunea de Spatial Sound, opțiune care, odată activată îți va transforma semnalul Stereo în Surround. Este ok, sincer nu sunt fan al sistemelor de simulare a sunetului surround, dar e în același timp ceva ce trebuie să experimentezi cu urechile propri pentru că depinde de preferințe. Chiar și așa, ai o tonă de setări unde să-ți bagi nasul ca să-ți faci sunetul surround perfect pentru tine.
Microfonul de 10mm produce sunetul cu care suntem deja obișnuiți de la căști HyperX. Este însă ceva mai bun versus Cloud III care este cam prea metalic. Alpha 2 captează un profil de voce ușor mai cald, iar izolarea vocii de fundal este suficient de capabilă cât să nu-ți capteze tastatura ta mecanică, fie ea și cu switch-uri clicky.
Microfonul secundar, da, există și acela, se activează în secunda în care scoți microfonul detașabil. Are cam același profil de sunet dar nu va suna niciodată la fel de bine. Este suficient însă pentru când vrei să faci un apel prin Bluetooth și este considerabil mai comod de folosit versus Boom Mic.

Volumul maxim pe care-l atinge Cloud Alpha 2 este mai mult decât acceptabil pentru gaming, dar în momente când le foloseam pe post de căști audio mi-aș fi dorit să se ducă puțin mai sus în decibeli maximi atinși (96dB Sensitivitatea)
Cele mai lungi sesiuni de gaming la care am participat în ultima vreme nu au rezultat în urechi transpirate, semn că, deși avem de-a face cu niște căști construcție closed-back, totuși ele nu se încing atât de tare. Bine, testul suprem ar fi să reluăm toate aceste sesiuni intense de gaming și la vară când acul termometrului depășește constant 30 de grade Celsius, moment în care pun pariu că voi transpira ușor mai mult, dar na, e greu să găsești o pereche de căști tip closed-back care să nu se încingă vara. Este unul din motivele pentru care eu prefer în general modelele open-back, dar totul este subiectiv, fiecare cum îi place.

HyperX Cloud Alpha 2 poate fi conectat simultan atât pe conexiunea proprie fără fir, dar și prin Bluetooth. Ce înseamnă asta? Că vei putea prelua un apel fără să întrerupi sau să te deconectezi de la wireless-ul căștilor. Asta e desigur un exemplu, dar poți folosi această funcționalitate în multe alte moduri.
Base Station-ul este de ajutor, pe alocuri, deși sincer cel mai des îl folosesc aproape exclusiv pentru controlul volumului și pentru un mute rapid al microfonului, ca să nu mai orbecăi după butonul dedicat de pe cupa stângă. Îi văd totuși utilitatea pentru cineva care face streaming, pentru că poți configura ceva acțiuni interesante în fiecare buton. Un mute rapid, un deafen, cine știe ce alte idei pe care le poți reproduce prin macro-uri, știți voi. Ce nu înțeleg deloc însă este lipsa memoriei on-board, atât pe căști dar și pentru Base Station. De ce e asta important? Pentru momentele în care vrei să muți căștile la consolă, la telefon sau oricare alt device unde nu ai instalat HyperX NGENUITY Beta fără să-ți pierzi toate setările preferate dar și equalizerul custom care-ți asigura sunetul așa cum îți place ție.

Apropo de comparația făcută cu unele căști Hi-Fi, ceva ce nu vei găsi acolo niciodată este separarea game versus Chat volume și balanța între acestea 2 pe care o poți ajusta atât din softul NGENUITY dar și din butonul dedicat de pe Base Station care-ți schimbă temporar ce face rotița mare.
În rest nu pot să zic că mă impresionează neapărat. Aș fi vrut însă ca acesta să nu fie singura modalitate de a te conecta prin wireless 2.4GHz, pe un semnal considerabil mai fără latență versus conexiunea prin Bluetooth. Ok, la o urgență te poți lega și prin Bluetooth, dar îmi lipsește intens dongle-ul tipic căștilor de acest fel.
Bateria
HyperX declară că durata de viață a bateriei poate atinge 250 de ore de utilizare, totul la un volum mediu și pe conexiune Wi-Fi. În viața reală pot spune că nu prea am depășit 200 de ore de gaming alături de Cloud Alpha 2, în principal pentru că mă joc multe jocuri tip shooter, unde cam trebuie să ascult pașii la volum ridicat.
Dacă alegi să conectezi Cloud Alpha 2 Wireless atât la Bluetooth dar și la Wireless 2.4GHz atunci bateria va scădea ceva mai rapid, cu un timp mediu de utilizare de cam 100-150 de ore, o valoare mai mult decât suficientă.
Încărcarea 0-100% durează maxim 6 ore și nu poți folosi căștile prin cablul de încărcare. Va trebui să le ții conectate în continuare prin Wi-Fi/Bluetooth pentru a te juca.
Software și iluminat
Software-ul de care ai nevoie ca să storci fiecare strop de performanță din căștile tale noi HyperX este NGENUITY. Îl găsești peste tot, inclusiv pe Microsoft Store, deci ușor de instalat.

Desigur că îndată ce termini de instalat software-ul necesar, vei fi binevenit de mesajul că ai multe update-uri de făcut, atât căștilor dar și mini mixerului, numit Base Station, care vine în pachet cu ele. Acestea durează ceva, vei petrece aproape 30 de minute aducând toate bucățile de software și hardware la zi, dar este ceva ce vei face oricum rar, nu te va enerva sau ține în loc. Ce m-a deranjat însă este multitudinea de dispozitive extra adăugate în lista de output-uri de la Sound, în Windows. Practic vrei să schimbi puțin output-ul pe monitor sau boxe ca să arăți colegilor un clip amuzant, iar când revii ulterior la căști… ei bine sunt 10 output-uri diferite dintre care trebuie să alegi. Bine, poți să stai să dai disable ca să le scoți din listă, dar sigur e o funcționalitate a Base Station-ului care te va încurca dacă începi să dai disable la toate aceste extras.

În NGENUITY Beta va trebui să ajungi destul de rapid la equalizer pentru că sunetul default al lui Cloud Alpha 2 mi se pare puțin cam flat, lipsit de personalitate. Cu puțin tweaking însă, efectiv aduci la suprafață un diamant în materie de calitate audio.

Se vede însă că acest software nu a ajuns încă la maturitate, pentru că pe durata testării mi s-a întâmplat destul de des ca NGENUITY să nu-mi detecteze căștile și implicit, ce modificări făceam prin soft să nu se trimită și la căști.

Base Station-ul din pachetul lui HyperX Cloud Alpha 2 este destul de configurabil, bineînțeles tot prin intermediul softului NGENUITY. Poți schimba acțiunile fiecărui buton, inclusiv pentru rotița de volum care are și touch. Aici punem inclusiv posibilitatea de a înregistra diferite macro-uri, deci limita pentru funcționalitatea Base Station-ului este creativitatea utilizatorului.
Concluzii
HyperX Cloud Alpha 2 Wireless sunt niște căști foarte capabile care nu te vor dezamăgi în materie de sunet reprodus și funcționalități în gaming. Sunt comode chiar și în utilizări îndelungate, iar microfonul mi-a preluat vocea mai mult decât acceptabil atât pe Discord dar și pe Teams fără comentarii din partea celorlalți participanți.
Ce putea fi mai bine este clar base Station-ul și faptul că lipsește cu desăvârșire o metodă de a lega căștile prin Dongle USB, fără acest Base Station. De asemenea, software-ul este încă în Beta și este foarte buggy, dar poate lucrul care lipsește cel mai tare din ecuație este memoria on-board pentru a salva setările preferate, ceva de neiertat la nivelul acesta de preț.
Prețul MSRP al lui HyperX Cloud Alpha 2 Wireless este de aproximativ 1800 de lei, dar la momentul publicării acestui materiel le poți găsi la ofertă pe EMAG la „numai” 1400 de lei.

